element of the section, other wise a default will be used // $page_title = choose_lang("European Guitar Teachers Association - Cyprus","Ευρωπαϊκός Σύνδεσμος Δασκάλων Κιθάρας - Κύπρου",""); include("head.php"); include("header.php"); if ($_SESSION['language'] == "en") { ?>

Winners of the Competitions for Young Guitarists EGTA-Cyprus

6th Competition 2013

Category A
1st Prize: Andreas Ioannou
2nd Prize: Panayiotis Michaelides & Thodoris Hadjispyrou
3rd Prize: Emmelyja Janic & Lara Kakkoufa
Category B
1st Prize: Lefteris Pitsillides & Christos Pantelides
2nd Prize: Hrachya Zakaryan
3rd Prize: Not Awarded
Category C
1st Prize: Stavros Hadjispyrou
2nd Prize: Giannis Panayi
3rd Prize: Louiza Aristotelous
Category D
1st Prize: Not Awarded
2nd Prize: Not Awarded
3rd Prize: Soheil Rahimipour
Category E
1st Prize: Duos Amigos
2nd Prize: Not Awarded
3rd Prize: Not Awarded
Grand Prix:
Not Awarded
Prize of the Public:
Duos Amigos

5th Competition 2012

Category A
1st Prize: Lefteris Pitsillides
2nd Prize: Andreas Hadjiantonis
3rd Prize: Dorotheos Sokratous
Category B
1st Prize: Stavros Hadjispyrou
2nd Prize: Christos Pantelides
3rd Prize: Nicolas Konias
Category C
1st Prize: Soheil Rahimipour & Spyridonas Hadjispyrou
2nd Prize: Louiza Aristotelous
3rd Prize: Constantinos Hadjigeorgiou
Category D
1st Prize: I Fratelli
2nd Prize: Ariones
3rd Prize: Vernotae
Grand Prix:
Stavros Hadjispyrou
Prize of the Public:
I Fratelli & Ariones

4th Competition 2011

Category A
1st Prize: Christoforos Serafeim & Fani Panayiotou
2nd Prize: Kleitos Kountouris
3rd Prize: Alexandra Adamidou
Category B
1st Prize: Orestis Mallis-Kyriakides & Demetris Ioannides
2nd Prize: Demetris Emmanouelides
3rd Prize: Matthew Beatty
Category C
1st Prize: Not Awarded
2nd Prize: Soheil Rahimipour & Petros Manuselis
3rd Prize: Andreas Themistocleous & Panayiotes Souroullas
Category D
1st Prize: KithARTE
2nd Prize: Ariones
3rd Prize: G5
Prize of the Public:
Petros Manuselis

3rd Competition 2010

Category A
1st Prize: Christos Pantelides
2nd Prize: Therapon Hilides
3rd Prize: Not Awarded
Category B
1st Prize: Spyridonas Hadjispyrou
2nd Prize: Stauros Hadjispyrou
3rd Prize: Iakovos Soteriades & Orestis Mallis-Kyriakides
Category C
1st Prize: Not Awarded
2nd Prize: Renos Ieropoulos & Astero Christofidou
3rd Prize: Stefanos Demetriou
Category D
1st Prize: KithARTE & I Fratelli
2nd Prize: Classico
3rd Prize: m&a
Prize of the Public:
KithARTE

2nd Competition 2009

Category A
1st Prize: Stauros Hadjispyrou
2nd Prize: Adamos Hadjivassiliou & Matthew Beatty
3rd Prize: Aliki Mpardi
Category B
1st Prize: Not Awarded
2nd Prize: Filippos Christodoulou & Spyridonas Hadjispyrou
3rd Prize: Panayiotes Souroullas
Category C
1st Prize: Stefan Melovski
2nd Prize: Christos Michaelides
3rd Prize: Renos Ieropoulos & Vassilis Taliadoros
Category D
1st Prize: G7
2nd Prize: KithARTE
3rd Prize: I Fratelli
Prize of the Public:
Stefan Melovski

1st Competition 2008

Category A
1st Prize: Iakovos Soteriades & Spyridonas Hadjispyrou
2nd Prize: Stauros Hadjispyrou
3rd Prize: Orestis Mallis-Kyriakides
Category B
1st Prize: Andreas Nikolaides
2nd Prize: Filippos Christodoulou
3rd Prize: Vassilis Taliadoros
Category C
1st Prize: Renos Eustathiou
2nd Prize: Rafaella Michaelidou
3rd Prize: Damianos Kosmas-Roussos

Νηκητές του Διαγωνισμού για Νεαρούς Κιθαρίστες

6ος Διαγωνισμός 2013

Κατηγορία A
1ο Βραβείο: Αντρέας Ιωάννου
2ο Βραβείο: Παναγιώτης Μιχαηλίδης & Θοδωρής Χατζησπύρου
3ο Βραβείο: Εμμέλια Γιάνιτς & Λάρα Κάκκουφα
Κατηγορία Β
1ο Βραβείο: Λευτέρης Πιτσιλλίδης & Χρίστος Παντελίδης
2ο Βραβείο: Hrachya Zakaryan
3ο Βραβείο: Δεν εδόθη
Κατηγορία Γ
1ο Βραβείο: Σταύρος Χατζησπύρου
2ο Βραβείο: Γιάννης Παναγή
3ο Βραβείο: Λουίζα Αριστοτέλους
Κατηγορία Δ
1ο Βραβείο: Δεν εδόθη
2ο Βραβείο: Δεν εδόθη
3ο Βραβείο: Σοχέηλ Ραχιμιπούρ
Κατηγορία Ε
1ο Βραβείο: Duos Amigos
2ο Βραβείο: Δεν εδόθη
3ο Βραβείο: Δεν εδόθη
Γκραν-Πρι
Δεν εδόθη
Βραβείο του Κοινού:
Duos Amigos

5ος Διαγωνισμός 2012

Κατηγορία A
1st Prize: Λευτέρης Πιτσιλλίδης
2nd Prize: Αντρέας Χατζηαντώνης
3rd Prize: Δωρόθεος Σωκράτους
Κατηγορία B
1st Prize: Σταύρος Χατζησπύρου
2nd Prize: Χρίστος Παντελίδης
3rd Prize: Νίκος Κόνιας
Κατηγορία Γ
1st Prize: Σοχέηλ Ραχιμιπούρ & Σπυρίδωνας Χατζησπύρου
2nd Prize: Λουίζα Αριστοτέλους
3rd Prize: Κωνσταντίνος Χατζηγεωργίου
Κατηγορία Δ
1st Prize: I Fratelli
2nd Prize: Αρίωνες
3rd Prize: Vernotae
Γκραν-Πρι:
Σταύρος Χατζησπύρου
Βραβείο του Κοινού:
I Fratelli & Αρίωνες

4ος Διαγωνισμός 2011

Κατηγορία A
1ο Βραβείο: Χριστόφορος Σεραφείμ & Φάνη Παναγιώτου
2ο Βραβείο: Κλείτος Κουντούρης
3ο Βραβείο: Αλεξάνδρα Αδαμίδου
Κατηγορία B
1ο Βραβείο: Ορέστης Μαλλής-Κυριακίδης & Δημήτρης Ιωαννίδης
2ο Βραβείο: Δημήτρης Εμμανουηλίδης
3ο Βραβείο: Matthew Beatty
Κατηγορία Γ
1ο Βραβείο: Δεν εδόθη
2ο Βραβείο: Σοχέηλ Ραχιμιπούρ & Πέτρος Μανουσέλης
3ο Βραβείο: Αντρέας Θεμιστοκλέους & Παναγιώτης Σουρουλλάς
Κατηγορία Δ
1ο Βραβείο: ΚιθARTE
2ο Βραβείο: Αρίωνες
3ο Βραβείο: G5
Βραβείο του Κοινού:
ΚιθARTE

3ος Διαγωνισμός 2010

Κατηγορία A
1ο Βραβείο: Χρίστος Παντελίδης
2ο Βραβείο: Θεράπων Χειλίδης
3ο Βραβείο: Δεν εδόθη
Κατηγορία B
1ο Βραβείο: Σπυρίδωνας Χατζησπύρου
2ο Βραβείο: Σταύρος Χατζησπύρου
3ο Βραβείο: Ιάκωβος Σωτηριάδης & Ορέστης Μαλλής-Κυριακίδης
Κατηγορία Γ
1ο Βραβείο: Δεν εδόθη
2ο Βραβείο: Ρένος Ιερόπουλος & Αστέρω Χριστοφίδου
3ο Βραβείο: Στέφανος Δημητρίου
Κατηγορία Δ
1ο Βραβείο: ΚιθARTE & I Fratelli
2ο Βραβείο: Classico
3ο Βραβείο: M&A
Βραβείο του Κοινού:
ΚιθARTE

2ος Διαγωνισμός 2009

Κατηγορία A
1ο Βραβείο: Σταύρος Χατζησπύρου
2ο Βραβείο: Αδάμος Χατζηβασιλείου & Matthew Beatty
3ο Βραβείο: Αλίκη Μπάρδη
Κατηγορία B
1ο Βραβείο: Δεν εδόθη
2ο Βραβείο: Φίλιππος Χριστοδούλου & Σπυρίδωνας Χατζησπύρου
3ο Βραβείο: Παναγιώτης Σουρουλλάς
Κατηγορία Γ
1ο Βραβείο: Στέφαν Μελόφσκι
2ο Βραβείο: Χρίστος Μιχαηλίδης
3ο Βραβείο: Ρένος Ιερόπουλος & Βασίλης Ταλιαδώρος
Κατηγορία Δ
1ο Βραβείο: G7
2ο Βραβείο: ΚιθARTE
3ο Βραβείο: I Fratelli
Βραβείο του Κοινού:
Στέφαν Μελόφσκι

1ος Διαγωνισμός 2008

Κατηγορία A
1ο Βραβείο: Ιάκωβος Σωτηριάδης & Σπυρίδωνας Χατζησπύρου
2ο Βραβείο: Σταύρος Χατζησπύρου
3ο Βραβείο: Ορέστης Μαλλής-Κυριακίδης
Κατηγορία B
1ο Βραβείο: Αντρέας Νικολαϊδης
2ο Βραβείο: Φίλιππος Χριστοδούλου
3ο Βραβείο: Βασίλης Ταλιαδώρος
Κατηγορία Γ
1ο Βραβείο: Ρένος Ευσταθίου
2ο Βραβείο: Ραφαέλλα Μιχαηλίδου
3ο Βραβείο: Δαμιανός-Κοσμάς Ρούσος